Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 06.10.2011
Tematica: Recensământul Populaţiei şi al Locuinţelor 2011
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: K. M.
Titlul articolului: JOBB KÉTSZER, MINT EGYSZER SEM.
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=15553


Flash-mobbal, versennyel és bulikkal sarkallja a Miért és az OMDSZ a magyar identitás vállalására az otthonuktól távol tanuló hallgatókat.

Nagyon nehéz egy zsák bolhát megszámolni – mondta el Bodor László MIÉRT-elnök arra utalva, hogy miért döntöttek egy kimondottan a magyar egyetemistákat célzó népszámlálási kampány megszervezése mellett az Országos Magyar Diákszövetséggel és ennek tagszervezeteivel közösen.

A népszámlálás és a magyar identitás vállalásának fontosságát hangsúlyozó kampányról egy rendhagyó helyszínen, a kolozsvári Kőkert (Haşdeu) utcai 16-os bentlakásnál tartott sajtótájékoztatón számoltak be az ifjúsági szervezetek képviselői. A kampány azokban az egyetemi központokban zajlik, amelyekben nagy számban tartózkodnak magyar hallgatók: Brassóban, Nagyváradon, Marosvásárhelyen és Kolozsváron koncertek, flash-mobok, és egyéb rendezvények során jutnak el az egyetemistákhoz azok a népszámlálással kapcsolatos információk, amelyeket ezeknek feltétlenül ismerniük kell.
 

Bodor László a sajtótájékoztatót tart
 
A Miért elnöke bemutatta a Jól áll a magyarság jelmondatú szóróanyagokat, amelyeknek hátoldalán hat pontban szerepelnek az otthonuktól távol tanuló egyetemistákat érintő információk.

Bodor hangsúlyozta, nem probléma az, ha a szülők bediktálják az egyetemista gyerekük adatait, és az egyetemi városban tartózkodó hallgató is közli azokat a kérdezőbiztossal.

Bodor hangsúlyozta, nem jelent problémát, ha az egyetemista nem rendelkezik ideiglenes tartózkodási engedéllyel és így hivatalos lakcímmel sem az illető egyetemi városban. Kijelentette, sem a lakástulajdonosnak, sem az albérlő egyetemistának nem származik abból gondja, ha az összeíró egy olyan lakás címét vezeti be az űrlapra, amelynek esetében a két fél nem írt alá bérleti szerződést.

Az egyetemistáknak arra is figyelniük kell, hogy az összeíró a P jelű, piros színű űrlapra, golyóstollal vezesse be az adatokat. A hallgatónak szólnia kell, ha az összeíró a zöld színű, TP jelzésű űrlapot veszi elő, vagy ceruzával áll neki az adatok bevezetésének.

Bodor felhívta a figyelmet arra, hogy a diákok vallják magukat magyarnak. „Az adatközléskor tekintsünk el a regionális hovatartozástól. A székelyföldi diákok is vallják magyarnak magukat a népszámláláskor. Tízévente egyszer helyezzük a régiós büszkeségünk elé azt, hogy magyarok vagyunk” – húzta alá Bodor.
 
A sajtótájékoztatón elhangzott, amennyiben az egyetemisták nem találkoznak egy összeíróval, jelezzék ezt a népszámlálás során rendelkezésre álló, a népszámlálás.ro-n is közzétett ingyenes telefonszámon, illetve ők maguk is érdeklődjenek arról, hogy mikor keresi fel a bentlakást vagy az általuk bérelt lakást egy kérdezőbiztos.

Ravai Lavente, az OMDSZ elnöke elmondta, fontosnak tartják azt, hogy  minél több egyetemista meg legyen számolva abban a városban, amelyben lakik, mert az elkövetkezőkben az egyetemistákat beleszámolják az illető város lakosságába.

A sajtótájékoztatón bejelentették, a hét folyamán egy pályázatot hirdetnek meg az egyetemisták számára a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel közösen. A benevezőknek egy népszámlálásról szóló videót kell készíteniük, majd feltölteniük a népszámlálás.ro Facebook oldalára. Az ezer lejes nyereményt az viheti el, akinek a videója a legtöbb lájkot összesíti. „Olyan filmeket várunk, amelyek arra sarkallják az egyetemistákat, hogy vállalják magyar identitásukat” - jelentette ki Bodor, és hozzátette, a pályamunkák bármilyen technológiával készülhetnek, akár mobiltelefonnal készült filmeket is elfogadnak.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.